Španělsko 2017

Studenti i v letošním roce se zúčastnili odborné zahraniční stáže do Španělska.  Po cestě tam jsme měli 9 hodinovou přestávku v Monaku. Měli jsme možnost se podívat do věhlasného kasina, vidět knížecí palác a zorientovat se ve všech hlavních částech Monaka. Prošli jsme se přístavem plným luxusních jachet. A kdo chtěl, tak se mohl vykoupat v Ligurském moři. Po devítihodinové přestávce jsme se posunuli autobusem do Nice. Dvě hodiny jsme trávili na večerní promenádě podél moře. Přes noc jsme se posunuli již do Španělska. Nejdříve jsme navštívili městečko Figueras, kde jsme si prohlédli Muzeum zdejšího rodáka, největšího španělského i světového surrealistického malíře Salvadora Dalího. Natolik nás uchvátilo mistrovo umění, že dvě hodiny, strávené v tomto muzeu se nám zdálo, jako by nic. Plni dojmů jsme se posunuli do městečka Pineda de Mar. Jedná se o půvabné městečko s cca 30 000 obyvateli, které je přímo u moře v části Španělska Katalánsko. Ve zdejším městečku jsme navštívili rovnou tři sociální instituce. První byla radnice města, kde nás srdečně přijali sociální pracovnice společně se zdejším starostou. Vysvětlili nám, v čem tkví terénní sociální práce v této oblasti a jak spolupracují s místní radnicí. Potom jsme se přesunuli do zařízení  MARPI, které se věnuje mentálně postiženým klientům. Nejdříve jsme si vyslechli detailní výklad s prezentací o jejich nabízených službách, potom jsme prošli zařízením. Viděli jsme klienty, jak pracují v nejrůznějších dílnách. Měli jsme možnost vidět piktogramy a další formy komunikace s nimi. Veškeré činnosti si názorně zaznamenávali na tabuli. Vše bylo přehledné pro snazší orientaci jejich klientů. Provedli nás budovami, ale i zahradou, sportovním areálem a místy, kde se klienti starají o nejrůznější zvířata, z nichž vyrábí základní produkty pro prodej. Druhý den jsme v tom samém městečku navštívili rezidenci pomáhající seniorům převážně s Alzheimerovou demencí. Jedná se o velice útulné zařízení, které nabízí pestrý program svým klientům.  Někteří klienti společně s námi vyslechli výklad naši paní průvodkyně. Zaujala mne pasáž o dobře zorganizovaném dobrovolnictví, které funguje se zdejšími školami. Senioři byli rádi, že měli společný program s námi. My jsme se tak dozvěděli, jak v Katalánsku mají zajištěnou péči o seniory.

Další den jsme celý strávili v Barcelóně. Viděli jsme ty nejdůležitější památky jako např.

Barcelona –  La Sagrada Família – Gaudí, Park Gúell, olympijský stadion, fotbalový stadion, několik domů ve stylu Gaudiho architektury - Casa Batlló, La Pedrera, dále potom Gotickou čtvrť.

V průběhu pobytu Pinede de Mar jsme jeden z večerů trávili ve stylu Španělského večera. Popíjeli jsme sangrii a společně se španělskými profesionálními tanečníky jsme se nechali unést španělskými rytmy. Na zpáteční cestě jsme ještě navštívili aquapark a delfinárium v Malgrtu de Mar.

Po cestě zpět  jsme měli 9 hodinovou přestávku v Avignonu. Hned ráno jsme viděli Pont D´Avignon, Papežský palác (Place du Palais). Taky jsme mohli načerpat atmosféru Provence.

Organizátor akce: PhDr. Hurníková Květa, Mgr. Webrová Adéla.

×

Nové webové stránky

Od listopadu používáme novou doménu oa-vos.cz. Staré domény (oao.cz a voss-ova.cz) budou výhledově zrušeny

×